Son Haberler

Servis taşımacılığı ekonomik bir çöküntü yaşıyor

21 Eylül’de anaokulu ve 1’inci sınıfların okullarda yüz yüze eğitim sürecinin başlamasının ardından ikinci adım da 12 Ekim itibariyle 2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıflar için atıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6 Ekim Salı günü yaptığı açıklama ile 2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıfların haftada iki gün yüz yüze eğitim göreceğini açıkladı. Bakan Ziya Selçuk, detayların önümüzdeki günlerde belli olacağını da belirtti. Yüz yüze eğitimde kademeli geçiş anlayışı ile hareket edilirken servis taşımacılığı sektörü de uzun süredir beklediği normalleşmeye kavuşamamanın sıkıntısını yaşıyor. 

Belirsizlik devam ediyor

İSTAB Başkan Turgay Gül,  yüz yüze eğitim süreçlerinin kademeli olarak başladığını ancak hala tam anlamıyla sürece yönelik belirsizliğin devam ettiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıfların yüz yüze eğitime başlamasıyla ilgili bugün yaptığı açıklama da bazı bilgiler verirken bunun detayların da önümüzdeki günlerde belli olacağını belirtti. Bizim anladığımız kadarıyla; “2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıfların yanı sıra lise hazırlık da yüz yüze olacak” dedi. 9’uncu sınıfı lise hazırlık olarak mı kabul ediyorlar. “Hafta da iki gün eğitim olacak ve gelmeyenler, devamsız sayılmayacak da” denildi. Detayları da öğrenmek gerekiyor” dedi.

Veli ile karşı karşıya kalma durumu var

Servis taşımacılığı ile ilgili sıkıntılı sürecin devam ettiğini belirten Turgay Gül, “Çocukların okulda kalma süresi tam gün değil. İki saat gibi okulda kalıyorlar. Okul 5 gün açık olacaksa, farklı sınıflarda olsa farklı güzergahlardan taşıma yapabilecekse, bir parça iş olur. Ama çok hızlı değişiklik oluyor. Bizim organizasyonumuz bu kadar sık değişiklikte düzenli bir şekilde çalışamaz. Bizim açımızdan çok efektif bir durum yok. Tam tersi veli ile karşı karşıya kalma durumu var. Eylül ayındaki UKOME Toplantısı’nda da buna dikkat çekmiştim. Acil bir şekilde servislerin fiyatlandırılması noktasında bir karar verilmesi gerekiyor ki, biz veli ile karşı karşıya kalmamalıyız. Biz ne diyeceğiz!, iki günlük para almakta olmayacak. Onlar da iki gün ödemek isteyecekler. Bizim devlet giderlerimizi iki gün kabul etsin. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni, kasko ve zorunlu sigortaları iki günlük olarak alsın bizden. Bizde iki günlük para almaya razıyız. Ama bizim giderlerimiz sabit kalıp, öğrenciden alacağımız ücret düşük kalacak gibi bir durum söz konusu olamaz. Yapmasak daha iyi.  Biz organizasyonumuzu bugün ki duruma göre yaptık, diyelim, yarın öbür gün veli bu hafta gönderdim, gelecek hafta göndermeyeceğim dediğinde biz ne yapacağız. Bizim sektörümüz adına belirsizlik devam ediyor.  Ücretlendirme ve hizmet konusunda belirsizlik sürüyor.  Zaten Mart ayından sonraki süreçte biz veli ile esnaf ile karşı karşıya kaldık. Esnafa iki gün çalışma deyince, gelmem ben diyor” dedi.  

Herkes zannediyor ki, gel denildiğinde gelinecek, git denildiğinde gidilecek

Herkesin çok yanlış bir anlayışa sahip olduğunu da belirten Turgay Gül, “Herkes zannediyor ki, bu araçlar gel denildiğinde hazır olacak, git dediğinde de hemen gidebilecek. Böyle bir mantık oluşmuş ama bu doğru bir anlayış değil.  Esnaf tarafında personel taşımacılığına çok fazla kayış var. Herkes bir çözüm arıyor ama nasıl olacağını da tam anlamıyla bilmek mümkün olmuyor. Ekonomik göstergelerin de bizim maliyetlerimizi karşılayacak durumda olması gerekiyor. Zaten Mart ayından beri ekonomik çöküntü içindeyiz. Ekim ayı geldi, krediler karşımıza geldi. Mart SSK ödemeleri Ekim’de, Nisan SSK ödemeleri Kasım’da , Mayıs ödemeleri de Aralık’ta olacak. Maliyetlerimizi aşan bir yük olursa biz sektör olarak bu yükü taşıyamayız” dedi.

Biz bütün önlemlerimizi aldık, tam kapasite çalışmaya hazırız
  

Turgay Gül, “Bizim araçlarımız konusunda bir çekincemiz yok. Dezenfeksiyon çalışmalarını yapıyoruz.  Ekiplerimiz ve şoförlerimizin eğitimi hazır. Servisçiler olarak bütün önlemleri almış durumdayız. Tam kapasiteye çalışmaya hazırız” dedi.  

Have your say