Son Haberler

Okul taşımacılığı alarm veriyor

21 Eylül’de anaokulu ve 1’inci sınıfların okullarda yüz yüze eğitim sürecinin başlamasının ardından ikinci adım da 12 Ekim itibariyle 2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıflar için atıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 6 Ekim Salı günü yaptığı açıklama ile 2-3-4 ile 8 ve 12’inci sınıfların haftada iki gün yüz yüze eğitim göreceğini açıkladı. Bakan Selçuk, detayların önümüzdeki günlerde belli olacağını da belirtti. Yüz yüze eğitimde kademeli geçiş anlayışı ile hareket edilirken servis taşımacılığı sektörü de uzun süredir beklediği normalleşmeye kavuşamamanın sıkıntısını yaşıyor. 

Tam kapasite ile okullar açılacak derken…

İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu, alınan kararların bölük, porçük olmasının sıkıntılar doğurduğunu belirterek, “Alınan bu karar ile doluluk oranlarımız yüzde 10 iken ancak yüzde 20 olur. Ancak Mart ayından beri okulların tam kapasite ile açıldığına yönelik kararları beklerken yine, ‘ ilkokulları açıyoruz, onun haricinde 8 ve 12’inci sınıfı açıyoruz’ denilince, biz şok olduk açıkçası. Birde iki gün olduğu isteyen velinin çocuğunu gönderebiliceği açıklamalarını da dinleyip, bunları üst üste koyduğunuzda alınan kararların koca bir hiç olduğunu görüyorsunuz. Bir isteyen veli dediğinizde, yüzde 100’ün yüzde 50’lik kısmını bırakıyorsunuz, yüzde 50 tarafı da ‘haftada iki gün, nolacak iki gün de biz okula götürürürüz’  diyeceğini düşünürsek, yüzde 20’de gitti.  Kaldı yüzde 30. Onlarin içinde bazı okullar da diyor ki, Pazartesi-Salı şu öğrencileri, Perşembe-Cuma şu öğrencileri getirceksin, bizim iş noluyor bölük, pörçük bir hale geliyor. Hiç olmaması şu andaki bölük, pörçük olmasından iyidir. Çünkü hiçbir işe yaramıyor alınan kararlar. Okullar da kara kara şunu düşünüyor, Biz neye gore öğretmen planı yapacağım, çünkü velilerin yarısı okula göndermeyecek, online-isteyecek..Bizde nasıl süreci yöneteceğiz bilmiyoruz diyorlar. Ne yapıp, ne edip bir an once karar alıp, bu işleri normale döndürmemiz gerekiyor” dedi.

Her yer açıkken, okulların kapalı olması anlamsız

Velilier ile de karşı karşıya kaldıklarını belirten Ali Bayraktaroğlu, “Velilerde doğal olarak, iki gün gidiyorsa çocuğum, iki günlük ödeme yaparım” diyor. Şu an belirsizliği giderecek kararları almamız gerekiyor. Her yer açıkken okulların kapalı olmasını anlamıyoruz. Açılmıyorsa, bir nedeni vardır, psikolojisinden insanları kurtarmamız gerekiyor. 4’üncü sınıf okula giderken, 5’inci sınıfın gidememesini anlamak mümkün değil. Devlet okullarında kapasite konusunda sıkıntı oluyorsa ona gore planlamalar yapılabilir. Lokal olarak elverişli illerde okulların açılmasının adımı atılabilir. Özel okullar açılabilir. Bunun içinde devlet, “ben sıkı denetimimi yapacağım” der. Fırsat eşitliğini bozmamak adına böyle yapıyorum denilirse zaten fırsat eşitliği bozulmuş durumda. Kimi öğrenci internet ortamında da ders alma imkanına sahip değil” dedi. 

Okullarda hazır, servis taşımacıları da 

Okulların da, servis taşımacılarının da bu süreçte tedbirler ve hijyen konusunda çok önemli adımlar attığını vurgulayan Ali Bayraktaroğlu, “Herkes çok dikkatli devaranıyor. Ateş ölçerden, maskesine kadar herkes hazırlıklı. Bize 3M maske bile aldran var. Bütün araçlarımız hazır. Isınma koşuları yapıyoruz. Startın önünde bir an once normalleşmeyi bekliyoruz” dedi.  

Sektörün toparlanması zaman alacak

Sektörün Mart ayından beri çok zor günler geçirdiğine ve artık alarm verdiğine dikkat çeken Ali Bayraktaroğlu, “Sektörün durumunu ifade etmek gerekirse, cep telefonununuz şarjı biterken, once sarıya daha sonra kırmızıya döner ya, aynı şekilde şu anda sektör de alarm veriyor. Bir sel olduğunda kayıplar çok olur ama arkasından selin yaptığı yıkımı temizlemek aylar alır ya. Şu an sektörde bunu yaşıyor. Kaybettiklerimizi yerine koymak çok uzun süre alacak. Sektörün toparlanması çok uzun sürecek.  Biz belirli bir birikim sahibi olmasaydık, öngörülerimiz olmasaydı. Çok zor günler yaşardık. Aylık, günlük yaşaşanların hepsi kaybolmuş gitmiş durumda. Bu ortamda farkedilmiyor ama normalleşme süreci ile bunlar çok daha iyi anlaşılacak” dedi. 
 

Have your say