News

Lojistik Sektörünün Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne Tepkisi Büyüyor!

69531313_620x410

LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN RANDEVULU SANAL SIRA SİSTEMİ’NE TEPKİSİ BÜYÜYOR!

Kapıkule Sınır Kapısında devreye alınan Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne (RSS) lojistik sektörü temkinli yaklaşıyor. Sınırlardaki geçişlerin son bulması için geliştirilen sistemin mevcut haliyle sorunu çözemeyeceğini söyleyen nakliyeciler, uygulamadan geri dönülmesini bekliyor.

Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS), 13 Ağustos itibarı ile Kapıkule Sınır Kapısı’nda tüm firmalara açık olarak uygulanmaya başladı ancak sektör ikna olmuş değil. Uygulamanın nasıl olacağı ile ilgili 12 Ağustos’ta Ticaret Bakanlığı tüm tirmalara açık olan bir toplantı gerçekleştirmişti ve firmalar çekincelerini dile getirmişti. UND ve Ticaret Bakanlığı 7 Eylül’de tekrar bir toplantı yaptı. Toplantıya katılan sektör mensupları ilk ağızdan uygulamanın nasıl işlediğini anlatarak, uygulamanın sınır geçişlerini hızlandırmadığını ve mağduriyet yarattığını ifade ettiler.

UND ev sahipliğinde yapılan toplantının moderatörlüğünü UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin yaptı. UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel açılış konuşması yaparak, “Sektörümüz ikna olmuş değil” dedi.

ARAS: “BİR AN ÖNCE VAZGEÇELİM”

Toplantıya nakliye sektöründen firma yetkilileri de katıldı ve görüşlerini dile getirdiler. UND İkinci Başkanı Şerafettin Aras; uygulanan sistemin kapılardan geçişleri hızlandırmayacağını anlatarak, “Daha önce günlük 1.200 aracın geçtiği Kapıkule’den RSS’den sonra 1.000 araç geçiyor” dedi.

Aras, görüşlerini şöyle aktardı; “Bir emek sarf etmişsiniz, çalışmışsınız ama bu yol doğru bir yol değil. Benim şoförüm Merzifonlu, yükleme yerim Bursa’da, merkezim İstanbul’da. Bu adam kapıya gitmeden nerede bekleyecek. Bu yanlıştan daha başlamadan gelin vazgeçelim. Bu işi daha kolay çözebiliriz. Kapıda çalışan memur arkadaşlarımıza ek bir ücretle, saat başı 60 araç çıkarma taahhüdü verirsek geçişleri rahatlatırız.”

Daha sonra söz alan; Ali Çiçekli, Ali Kuş, Cumhur Erzurumluoğlu, Merter Tümer sistemde randevuların ileri tarihe verilmesi nedeniyle mağduriyetler yaşadıklarını ve sınır geçişlerinin hızlanmadığını ifade ettiler. Ali Çiçekli, “Neden böyle bir uygulamaya gidildi? Uygulama başarı olamaz ve sürdürülebilir olamaz. Bu uygulamadan dönülmesi gerekiyor” şeklinde görüşlerini iletti.

Lojistik Sektörünün Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne Tepkisi Büyüyor! yazısı ilk önce Lojistik Gazete üzerinde ortaya çıktı.

Have your say