Karayol haberleri

Kargo sektöründe yeni bir dönem başladı.

Pandemide yıldızı parlayan sektörlerden olan kargoda, kasım ayı iyi geçerken şimdi ise yılbaşı hareketi başladı. Sektör son dönemde 20 bin kişiye iş olanağı sağladı. Ayrıca girişimci kurye gibi uygulamalarla 5 bin dolayında kişi sisteme dahil oldu.

Pandemi sürecinin bir sonucu olarak satınalma alışkanlıklarının değişmesi, insanların giyim, elektronik, kozmetik gibi ihtiyaçlarının yanı sıra, temel ihtiyaç malzemeleri ve market alışverişleri için de e-ticaret platformlarına yönelmelerine sebep oldu. Bu sayede, süreç boyunca e-ticaret sektörü son aylarda çok ciddi bir büyüme gösterdi. Günlük teslimat 50 % arttı.

Artan iş hacmiyle zamanında teslimat konusunda müşteri şikayetleri çoğaldı. Kendi kargo filosunu kuran firma sayısı arttı. E-ticaret devleri, Trendyol, Hepsiburada ve Amazon kendi kargo altyapısını kurdu. Boyner ve Morhipo, Boyner Express ve Domino’s da kendi filosunu kurmaya hazırlanıyor. Buda yanında geleneksel kargo ve lojistik firmaları ile rekabetin artmasına sebep oldu gibi görünüyor.

Girişimci kurye

MNG Kargo, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo ve birçok kargo şirketi daha kendi araçlarıyla kargo dağıtımı yapan girişimci kurye modeli yaygınlaştırdı ve böylece faaliyet gösterdikleri bölgelerde istihdama katkı sağlıdılar. Girişimci kuryeler, belirli bir bölgede hizmet veriyor ve kargoların teslimini gerçekleştirdikleri adres başına gelir elde ediyorlar.

Mahalleli de sisteme girdi

Teslimat noktası modelinde çiçekçi, market, restoran, mağaza gibi mahalle esnafları ile kargo şirketleri bir anlaşma yapıyor. Bu modelde esnaflar şirketlerin kargo teslim noktaları oluyor. Mesela e-ticaret sitesinden yaptığınız alışveriş sonucu ürün adresinize geldiğinde siz evde yoksanız ürün teslimat noktalarına bırakılıyor. Siz de bu noktadan alıyorsunuz.

Komşular emanetçi olacak

Alternatif teslimat yöntemleri üzerine çalıştıklan kargo şirketleri yakın zamanda ev kadınlarınıda sisteme dahil etmeyi planlıyor. Konutların yoğun olduğu bölgelerde ev kadınlarının emanetçi olarak kargoları teslim alması planlanıyor. Hem kadınların ev ekonomisine katkı sağlamasına hem de teslimat süreçlerini rahatlatmaya yönelik bu uygulama için mevzuatta değişiklik gerekiyor.

Editör https://ileritrans.com/

Have your say