News

İTÜ MTAL Müdürü Hüseyin Toros: “Eğitim Birlikte Güzel”

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, veliler, öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya gelerek eşya taşıma ve yerleştirme etkinliği düzenliyor. Etkinlik, eğitimin içinde yer alan paydaşların okullara yardımcı olması, iş birliği yapabilmeleri ve imece usulü geleneğini tekrar yaşatmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

“Tüm velileri okullarında birlikte çalışmaya davet ediyoruz”

İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros etkinlik hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Hepimiz çocuklarımızın iyi bir insan olması, yeteneklerinin gelişmesi, kariyerleri için yatırım yapılmasını istiyoruz. Çocuklarımızın genler yoluyla gelen yeteneklerinin açığa çıkarılmasında aile,  okul ve çevre son derece etkilidir. Okul yönetimleri, öğretmenleri velileri her zaman yanlarında görmek isterler. Ailelerin okullara her konuda yardımcı olması, okullarını sahiplenmeleri eğitim adına son derece önemlidir. Her işte olduğu gibi eğitimde de paydaşlar hedefe doğru birlikte hareket eder ve iş birliği yapar iseler başarı daha kolay olur. Eğitimin önemli paydaşları arasında öğrenciler, öğretmenler, yönetim, veli, sektör ve medya sayılabilir.”

Ahilik kültürü

“Ahilik kültürü içerisinde yarınların küresel ölçekte mimarlarını, mühendislerini, girişimcilerini, bilim insanlarını yetiştirecek olan İTÜ MTAL birbirini destekleyen Denizcilik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Bilişim Teknolojileri alanlarında eğitim vererek bu üç alanın avantajını kullanmanın yanında paydaşları ile de bir araya gelerek hedefe doğru birlikte ilerliyor. Darısı diğer tüm okullarımıza.”

İmece geleneğimizde var

“Kişilerin elbirliğiyle hizmetler üretmesi yani imece, maalesef unutmaya başladığımız bir geleneğimiz. Bilhassa kırsal bölgelerde insanların karşılıklı yardımlaşması yoluyla işlerini “bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek yaptıkları güzel adetler. “Birlikte güç doğar”  diyen İTÜ MTAL paydaşları bir araya gelerek okulun birçok ihtiyacını birlikte gideriyorlar. Her bir paydaş üzerine düşen vazifeleri yaptıkça ve paydaşlar arası işbirliği devam ettiği sürece başarı doğal olarak kendiliğinden geliyor. “

Mezunlarımız okullarını unutmasınlar

“Salgın hastalık dönemi öncesinde çocuklarımız vakitlerinin önemli bir kısmını okullarda geçiriyordu. Çocuklarımızın iyi bir insan olması için vakitlerini geçirdikleri okullar ile ne kadar ilgileniyoruz? Geleceğimiz olan çocuklarımızın okullarında daha güzel eğitim almaları için neler yapıyoruz? Bu soruları her velinin sorması gerekir. Eğitimin bir parçası olan biz veliler okullarımıza sahip çıktığımız ölçüde çocuklarımıza yatırım yapmış oluyoruz. Okuluna sahip çıkan veliler dolaylı olarak çocuklarına daha güzel yatırım yapmış oluyor. Bizler okullara sahip çıktığı yani okul ihtiyaçlarını okul yönetimi ile birlikte çözdüğümüz oranda çocuklarımızın zihni, ruhi, duygu, beden ve sosyal olarak gelişmesini desteklemiş oluruz. Hiç kimsenin elinde çocuklarımızı mükemmel olmasını sağlayacak sihirli bir değnek yoktur. Başarı ancak paydaşların birlikte çalışması ve birbirlerine destek vermesi ile mümkündür. Bu vesile ile İTÜ MTAL olarak her zaman okul ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olan okul aile birliğimize yani velilerimize teşekkür ederiz. Tüm okullarımızda okul-veli ilişkisinin artmasını temenni ediyoruz. Tatbiki mezunlar da okullarını unutmamalıdır. Eğitim ve öğretim birlikte güzel oluyor.”

Denizcilikdergisi

Have your say