News

Intercargo'dan gemi kiracılarına mürettebat değişiklikliği çağrısı!

INTERCARGO, gemi kiralayıcılarının bazı durumlarda mürettebat değişikliklerini engellediğinin altını çiziyor. Intercargo aynı zamanda son aylarda, salgın sırasında mürettebat değişikliklerini kolaylaştırmak için hükümetlere ve kuruluşlara yardım çağrısında bulunuyor.

Örgüt yaptığı açıklamada, “Intercargo, charter döneminde mürettebat değişikliğini doğrudan reddetmeleri nedeniyle bazı kuru yük gemi kiracılarının merhametsiz uygulamalarını şiddetle kınıyor. Bu, denizcilere denizcilik sektörünün güvenliği için elzem olan temel dinlenme imkânlarını sunmaya yönelik endüstri çapında çabaları boşa çıkartıyor.” dedi.

Açıklamada; ”Mürettebat değişikliğinin engellenmesi zaten yoğun olan işgücünün üzerindeki yükü artırdı. Mürettebat, bir gemiyi kiralayanların talimatlarına uygun olarak işletmek için iyi dinlenmiş olmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca mürettebat değişikliklerine karşı uygulanan bazı yasakların altını çiziyorlar. Örneğin, Güneydoğu Asya’daki bazı ülkelerde mürettebat değiştiren dökme yük gemilerinin izleyen 14 gün boyunca charter (kiralayan) tarafından “toksik” olarak değerlendirildiği söylendi.

Bununla birlikte, mürettebat değişikliklerinin, gemilerdeki son koronavirüs olayları nedeniyle bir sağlık sorunu haline geldiği belirtildi.

Geçen hafta, Uluslararası Denizcilik İşverenleri Konseyi ve işbirliği içinde çalışan Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu, Manila’da denizciler için yeni bir tesis kurdu.

Mürettebat değişiklikleri hakkındaki endişeleri gidermeyi hedefleyen tesis, Filipinler’deki mürettebat değişiklikleri için sağlık ve güvenlik protokollerine uyulduğuna dair güveni artırmak için mürettebatın test edilmesi ve karantinaya alınması için bir yer sağlayacak. İki örgüt, denizciler için Hindistan ve Ukrayna’da da benzer karantina tesisleri kurmak için araştırma yaptıklarını belirtti.

Have your say