Son Haberler

Eskişehir demiryoluyla limanlara bağlanacak, yılda 100 bin koyteyner taşınacak

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile Eskişehir Sanayi Odası arasında yapılan protokol ile Hasanbey Lojistik Merkezi ve İzmit körfez limanları arasında düzenli tren seferleri gerçekleştirilerek, Eskişehir ve bölge sanayicilerine çevreci, düzenli, hızlı, ekonomik ve planlı konteyner taşımacılığı hizmeti verilecek.TCDD Genel Müdürlüğü ile Eskişehir Sanayi Odası arasında imzalanan protokolle, Hasanbey Lojistik Merkezi ile İzmit Körfezi limanları arasında düzenli tren seferleri başladı. İlk konteyner ihraç yük treni, 19 Ekim 2020 Pazartesi günü, Çin’e gidecek 23 vagon /konteynerle Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezinden İzmit körfez limanlarına (Dubai Port Limanı) saat 10.00 da uğurlandı. 

Uğurlamanın ardından, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı ve Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın da katılımı ile Yeşilköy Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı. .

Eskişehir dünyaya açılacak

Protokolle, ihraç eşya yüklü konteynerler İzmit körfez bölgesinde bulunan limanlar vasıtasıyla, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya tren+gemi kombinasyonuyla taşınacak.Hasanbey Lojistik Merkezi ve İzmit körfez limanları arasında düzenli tren seferleri gerçekleştirilerek, Eskişehir ve bölge sanayicilerine çevreci, düzenli, hızlı, ekonomik ve planlı konteyner taşımacılığı hizmeti verilecek.Ayrıca yurt içi ve uluslararası taşımalar için konvansiyonel kapalı vagonlarla da yükleme boşaltma hizmeti verilecek. Sanayicilerimize zamanında ve kesintisiz konteyner temin edilebilmesi Hasanbey Lojistik Merkezinde konteyner parkı oluşturularak bir nevi kuru liman olarak da hizmet verilecek. Aynı şekilde ithalat konteynerlerinin limanlardan blok konteyner trenleriyle Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezine getirilerek buradan fabrikalara dağıtımları gerçekleşecek.

Eskişehir ürünleri Türki Cumhuriyetlere ve Çin’e ulaşacak

Böylece Eskişehir bölgesinde üretilen ihraç yüklerin başta Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri olmak üzere tüm dünyaya demiryolu denizyolu kombinasyonuyla taşınmasına imkan sağlanacak, BTK Demiryolu Hattı üzerinden de Çin ve Türki Cumhuriyetleri arasında demiryolu taşımacılığı başlanacak. Sanayicilerimizin Hasanbey Lojistik Merkezi üzerinden yapacağı yurtiçi ve uluslararası taşımalara tarife avantajı sağlanacak.

Haftanın 3 günü düzenleri blok tren

Başlangıçta haftada bir blok tren planlanmış olup takip eden aylarda bu haftanın üç günü düzenli blok tren olarak gerçekleşecek. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinden yıllık 2.5 milyar dolar ihracat yapılıyor. Halen karayolu denizyolu kombinasyonuyla gerçekleştirilen yıllık 100 bin konteynerlik uluslararası taşımanın ilk etapta yarısının demiryolu denizyolu kombinasyonuyla taşınması planlanıyor. İlerleyen yıllarda ise Eskişehir’in artan ihracat potansiyeli ile birlikte yıllık 100 bin konteyner demiryoluyla limanlara taşınabilecek.

Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi

Eskişehir Hasanbey lojistik merkezinde, 90.000 metrekare konteyner stok ve elleçleme sahası, 80.000 metrekare operasyon alanı, 35.000 metrekare kapalı depo ve antrepo yapılmaya uygun alan, 4.000 metrelik yükleme boşaltma yolu ile aynı anda 150 vagon, 300 konteynerin yükleme boşaltmasına hizmet verilebiliyor. Bu haliyle yıllık 45.000 adet 40 feet konteyner, 90.000 adet 20 feet konteynerlık taşıma kapasitesine sahiptir. Diğer dökme yüklerle birlikte Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi yıllık 1.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip.

Have your say