News

Avrupa Yakasının En Büyük Projesi Hayata Geçiyor!

482832

AVRUPA YAKASININ EN BÜYÜK PROJESİ HAYATA GEÇİYOR!

Avrupa yakasının en büyük GES projesi, Mars Logistics’in yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12 bin metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı üstü güneş enerji santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi” dedi.

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94 bin, 25 yıl sonunda ise 2 milyon 361 ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak” ifadelerini kullandı.

Avrupa Yakasının En Büyük Projesi Hayata Geçiyor! yazısı ilk önce Lojistik Gazete üzerinde ortaya çıktı.

Have your say